reklama
kategoria: Kraj
3 styczeń 2025

W Warszawie gala inaugurująca polską prezydencję

zdjęcie: W Warszawie gala inaugurująca polską prezydencję / fot. PAP
fot. PAP
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się gala inaugurująca prezydencję Polski w Radzie UE. Jeśli Europa będzie bezsilna, nie przetrwa - mówił premier Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej Antonio Costa ocenił, że nie ma lepszego czasu na polskie przywództwo w UE.
REKLAMA

Uroczystość, którą uświetnił występ Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Radzimira Dębskiego, była oficjalnym rozpoczęciem przewodnictwa Polski w Radzie UE. Formalnie Polska objęła prezydencję 1 stycznia.

"Europo, masz szczęście, że w tym bardzo trudnym momencie naszej historii, to Polska będzie wypełniała misję prezydencji, bo my w Polsce dobrze wiemy, że trzeba odnaleźć w sobie siłę, nadzieję i wiarę we własne siły i trzeba odnaleźć na nowo sens wolności i sens tego wszystkiego czym jest Europa" - podkreślił Tusk podczas ceremonii.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że "polska prezydencja jest po to, aby wykorzystać naszą narodową mądrość, nasze narodowe doświadczenie". Podkreślał, jak ważne dla Europy i naszej ojczyzny są: bezpieczeństwo, konkurencyjność, innowacyjność, wyobraźnia, odwaga i dobre przywództwo. "To są wszystko źródła naszej siły. Jeśli Europa będzie bezsilna, nie przetrwa" - oświadczył Tusk.

"A przecież dzisiaj są siły, które chciałyby te powody do dumy, te źródła siły postawić pod wielkim znakiem zapytania" - zauważył szef rządu.

Premier zapowiedział też, że 21 stycznia wystąpi przed Parlamentem Europejskim, aby "powiedzieć o ambitnych zamiarach Unii Europejskiej, całej Europy i polskiej prezydencji na te bardzo trudne sześć miesięcy".

Odnosząc się do wielkich oczekiwań Europy wobec polskiej prezydencji, Tusk skierował do Europejczyków pytanie: "Czy wy wszyscy jesteście gotowi wejść na nowo na europejską drogę wielkości, siły i suwerenności? Bo Polska jest gotowa" - powiedział szef rządu.

Gość specjalny gali, przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa ocenił z kolei, że nie ma lepszego czasu na polskie przywództwo w Unii Europejskiej. Według niego, Polska jest źródłem ozdrowienia w czasach, gdy autorytaryzm i populizm zagrażają unijnym wartościom.

Przypomniał, że UE została utworzona jako projekt pokojowy po II wojnie światowej. Jak dodał, by ten pokój zapewnić, teraz Europa musi wzmocnić swoje bezpieczeństwo. "Dlatego Ukraina musi pozostać naszym priorytetem. Musimy w tym roku dalej stać przy Ukrainie w takim wymiarze, w jakim będzie to konieczne i tak długo, jak długo będzie trzeba" - podkreślił.

Szef Rady Europejskiej podziękował też premierowi Tuskowi za udział w przygotowaniach do nieformalnego spotkania unijnych liderów w lutym, które ma być poświęcone obronności. Jak dodał, ma w nim wziąć udział sekretarz generalny NATO Mark Rutte oraz - zgodnie z sugestią Tuska - premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Costa jako przewodniczący Rady Europejskiej przewodniczy pracom szefów państw i rządów. Natomiast Polska w ramach trwającej sześć miesięcy prezydencji będzie kierować pracami ministrów w Radzie UE.

W uroczystości w Teatrze Wielkim - Opery Narodowej wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, były prezydent Bronisław Komorowski, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także wielu ministrów i parlamentarzystów. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował doradca Wojciech Gerwel.

Polska formalnie objęła przewodnictwo w Radzie UE 1 stycznia, co oznacza, że do końca czerwca będzie odpowiedzialna m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Polska sprawuje prezydencję po raz drugi - pierwszy raz nasz kraj przewodził pracom krajów członkowskich w drugiej połowie 2011 r.

Polska prezydencja pod hasłem "Bezpieczeństwo, Europo!" będzie skupiać się na wzmacnianiu bezpieczeństwa UE w wielu aspektach. W ciągu najbliższego półrocza w związku z prezydencją w Polsce odbędzie się ponad 300 oficjalnych spotkań, w tym 22 nieformalne rady z udziałem unijnych ministrów. W styczniu odbędą się dwie z nich: 21-22 stycznia spotkają się ministrowie odpowiedzialni za edukację, zaś 30-31 stycznia - ministrowie odpowiedzialni za sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne. (PAP)

nno/ mml/ sno/ mrr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zgierz
-0.1°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgierzu

kiedy
2025-01-15 19:00
miejsce
Stary Młyn Zgierz, Zgierz, Długa 41A
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-20 19:00
miejsce
Stary Młyn Zgierz, Zgierz, Długa 41A
wstęp biletowany