reklama
kategoria: Kraj
27 styczeń 2025

Włoch aresztowany za wypranie w Polsce ponad 35 mln euro

zdjęcie: Włoch aresztowany za wypranie w Polsce ponad 35 mln euro / v12917521
v12917521
Obywatel Włoch został tymczasowo aresztowany pod zarzutem prania pieniędzy w Polsce. Prokuratura mówi o ponad 35 mln. euro, które przetransferowano do Polski z Włoch i "przepuszczono" przez założone tutaj firmy-krzaki. Z tytułu samych niezapłaconych podatków straty przekraczają 43 mln zł i 3 mln euro.
REKLAMA

"Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi tymczasowo aresztowany został na okres trzech miesięcy 53-letni obywatel Włoch. Zatrzymany w Polsce przez łódzki zarząd CBŚP mężczyzna usłyszał zarzuty, dotyczące kierowania na terenie Polski i Włoch zorganizowaną grupą przestępczą. Skutkiem działalności tej grupy było wypranie brudnych pieniędzy w kwocie ponad 35 mln euro oraz narażenie na uszczuplenia podatkowe w kwotach ponad 43 mln zł i 3 mln euro" - powiedział PAP w poniedziałek (27 stycznia) prokurator Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy usłyszały dwie inne osoby - 31-letnia kobieta i 62-letni mężczyzna.

Według ustaleń prokuratury działanie grupy przestępczej polegała na transferowaniu do Polski pieniędzy pochodzących najprawdopodobniej z nielegalnych źródeł. Obywatele Włoch otwierali albo kupowali w Polsce firmy, które miał być jedynie odbiorcą płatności z włoskich przedsiębiorstw, ale realnie nie prowadziły żadnej działalności.

"Zadaniem +firm krzaków+ z branży handlu drewnem i złomem było jedynie tworzenia pozorów, że wpływające do Polski środki są płatnościami za konkretne transakcje. Podejmowano jedynie działania, które miały ukryć ich rzeczywistą rolę, w szczególności wynajmowane były pomieszczenia biurowe rzekomych siedzib, wynajmowano lub kupowano samochody ciężarowe, opłacano składki ubezpieczeniowe, składano i opłacano deklarację podatkowe" - opisał sposób działania podejrzanych prokurator Kopania.

Pozornie należące do Włochów firmy prowadziły normalną działalność gospodarczą. W rzeczywistości jednak cała dokumentacja była tworzona na potrzeby obsługi nielegalnych transakcji.

"Zarejestrowane w Polsce podmioty gospodarcze nie prowadziły realnej działalności, a ich dane były jedynie wykorzystywane do wystawiania niezgodnych z rzeczywistością faktur, mających wskazywać, że w Polsce kupowały drewno i złom, a następnie transportowały towary na teren Włoch" - powiedział prokurator.

Transporty opisane w dokumentach i "opłacone" przez włoskie firmy także się nie odbywały się, a figurowały jedynie w sfałszowanej dokumentacji. Prokuratura ustaliła, że listy przewozowe wystawiane rzekomo przez firmy z różnych części Europy, w tym mające siedziby w Czechach, Chorwacji, Macedonii, Bośni i Hercegowinie także były fałszywe.

"Czynności zrealizowane w drodze międzynarodowej pomocy prawnej nie potwierdzają jednak, jakoby te firmy świadczyły usługi transportowe na rzecz podmiotów wykorzystywanych w działalności grupy przestępczej kierowanej przez podejrzanego Włocha. W śledztwie ustalono także, że pojazdy, których numery rejestracyjne wskazano w dokumentacji transportowej nie poruszały się po opisanych w dokumentacji trasach" - dodał Krzysztof Kopania.

Pieniądze przetransferowane z Włoch do Polski w sposób opisany przez prokuratora były wypłacane przez organizatorów przestępczej działalności. Wykorzystywano też współdziałające z nimi osoby różnej narodowości, którym udzielano upoważnień do wypłat gotówki z banków. Tak wyprowadzono z "firm krzaków" ok. 20 mln euro.

Część pieniędzy służyła finansowaniu transakcji bezgotówkowych na pokrycie własnych wydatków firm i organizatorów przestępstwa - zakup sprzętu elektronicznego, telefonów komórkowych, finansowanie usług gastronomicznych, hoteli, wynajem samochodów i pokrycie innych bieżących kosztów działalności firm. W związku z wystawianiem fikcyjnych faktur, mających wykazywać rzekomy obrót złomem i drewnem dochodziło do narażenia na wielomilionowe uszczuplenia podatkowe w zakresie podatku VAT.

Organizatorowi grupy przestępczej i prania brudnych pieniędzy grozi do 25 lat więzienia, a pozostałym podejrzanym do 15 więzienia. Prokurator Kopania przekazał PAP, że to dopiero początek śledztwa, a sprawa jest rozwojowa i może objąć zarzutami inne osoby, w tym również Polaków.

Marek Juśkiewicz (PAP)

jus/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zgierz
-4.7°C
wschód słońca: 06:46
zachód słońca: 17:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgierzu

kiedy
2025-04-03 20:00
miejsce
Klub Agrafka, Zgierz, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-22 19:00
miejsce
Stary Młyn Zgierz, Zgierz, Długa 41A
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-20 19:00
miejsce
Stary Młyn Zgierz, Zgierz, Długa 41A
wstęp biletowany